Rafale, nazwa, duch, historia
Legendarny samolot Caudron-Renault Rafale nosił w genach wszystko to, co czyni nasz nowy samochód tak wyjątkowym: technologię, śmiałość, zwinność, unikalny design. Renault Rafale to hołd dla umiejętności, innowacji i wizji całkowicie poświęconych wydajności, zrodzonych z naszego doświadczenia w dziedzinie lotnictwa.
1920
powietrze, tory, droga
Renault odegrał prawdziwie pionierską rolę w rozwoju silników dla samochodów, pociągów, a także samolotów.
1933
krok w stronę lotnictwa
Pasjonat lotnictwa i współzawodnictwa cywilnego, Louis Renault kupił firmę Caudron i stworzył firmę Caudron-Renault.
1934
projekt Caudron-Renault Rafale
Historia francuskiej aerodynamiki i projektowania. Ta „podniebna wyścigówka”, o inspirowanej wiatrem nazwie, przeznaczona była do zawodów sportowych.
1934
wpływ aerodynamiki lotniczej
Prace Marcela Riffarda, inżyniera, który zaprojektował samolot Caudron-Renault Rafale, wpłynęły na projekt Renault Nervasport czy Renault Etoile Filante.
historia pełna sukcesów
Ten pionierski duch, to upodobanie do przekraczania granic było już bardzo widoczne w latach trzydziestych XX wieku, kiedy „asami” lotnictwa były Hélène Boucher, Maryse Bastié, Madeleine Charnaux, Maryse Hilsz…
Hélène Boucher
Wybitna lotniczka Hélène Boucher podpisała kontrakt z młodą firmą Caudron-Renault w czerwcu 1934 roku.
Dokonała wielu imponujących wyczynów: rekord świata na 1000 km lekkim samolotem... międzynarodowy rekord prędkości na 100 km we wszystkich kategoriach; rekord na 1000 km ze średnią prędkością 409 km/h…
8 lipca 1934 r. zajęła drugie miejsce w 12-godzinnym wyścigu w Angers, lecąc samotnie Caudron-Rafale przez dwanaście godzin bez lądowania. Miesiąc później, za sterami jednopłatowca Caudron-Renault o mocy 140 KM, ustanowiła rekord świata kobiet z prędkością 445 km/h!
Maryse Hilsz
Będąc kobietą czynu z silną osobowością, Maryse Hilsz ustanowiła liczne rekordy prędkości i dystansu. 30 grudnia 1938 r. pobiła rekord odległości bez międzylądowania dla samolotu pierwszej kategorii, Caudron Simoun, przelatując 3 230 km z Istres do Port Etienne (Mauretania).
Madeleine Charnaux
Zatrudniona przez Caudron-Renault była pierwszą kobietą lotniczką, która uzyskała licencję pilotowania bez widoczności. Szybko pobiła wiele rekordów za sterami swojego Rafale: rekordy prędkości kobiet i ogólne na dystansie 1000 km, na dystansie 100 km z drugim pilotem, a następnie w pojedynkę itp.
Maryse Bastié
Była pierwszą francuską lotniczką, która ustanowiła wiele kobiecych rekordów. Zaledwie miesiąc po zaginięciu Jeana Mermoza pokonała południowy Atlantyk z Dakaru do Natal w 12 godzin i 5 minut, samotnie na pokładzie Caudron Simoun z silnikiem o mocy 220 KM, ustanawiając światowy rekord prędkości kobiet na tej trasie.
odwaga, emocje, sukces
Podobnie jak F1® dzisiaj, lotnictwo sportowe w latach trzydziestych XX wieku było prawdziwym laboratorium badań i rozwoju najnowocześniejszych technologii. Wymagające standardy, innowacyjność i przekraczanie granic to wartości, które przetrwały próbę czasu; można je dziś znaleźć w naszych biurach, fabrykach i produktach. Renault Rafale jest tego błyszczącym przykładem.